Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Rozliczenie zbiórki pieniędzy na strajkujące nauczycielki i nauczycieli z małych miejscowości

Poniżej prezentujemy rozliczenie zbiórki pieniędzy na wsparcie finansowe strajkujących nauczycielek i nauczycieli zrzeszonych w komisjach OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Na fundusz strajkowy dla osób z sektora edukacji zebraliśmy na dzień rozliczenia (31 maja 2019 r.):

- 28 820 zł. przez portal zrzutka.pl (285 wpłat w tym 1 000 zł z benefitu zorganizowanego przez warszawski skłot Przychodnia i jeszcze kilka wpłat po 1000 zł) oraz

- 2 689 zł przez wpłaty bezpośrednia na konto funduszu strajkowego IP od związków zawodowych z Francji (CGT) i Niemiec (FAU).

Łącznie zatem zebraliśmy 31,5 tys zł.

Decyzją Komisji Krajowej postanowiliśmy część tej kwoty (ok 5 tys. zł) zachować na wrzesień, kiedy planowana jest kontynuacja strajku. Resztę, czyli blisko 27,5 tys. zł, rozdysponowaliśmy wśród strajkujących.

Jeszcze w trakcie trwania strajku wypłaciliśmy pierwszą transzę wypłat po 380 zł dla 17 zgłoszonych osób. Pierwsza transza wyniosła łącznie 6 460 zł. Następnie dokonaliśmy podziału pozostałej kwoty i ustaliliśmy wysokość zapomóg dla osób, które kontynuowały strajk lub nie zostały zgłoszone w pierwszym terminie. Druga transza wyniesie łącznie 21 030 zł.

Na podstawie deklaracji od komisji zostało łącznie zgłoszonych do wypłaty 26 osób, które łącznie strajkowały przez 391 dni. Po podzieleniu kwoty 27,5 tys. przez 391 dni, otrzymałyśmy stawkę dzienną wynoszącą w zaokrągleniu 70 zł. Strajkujące osoby otrzymały zatem od 70 zł (1 osoba) do 1 470 zł (16 osób) wsparcia - zależnie od długości prowadzonego przez nie strajku. Po zamknięciu rozliczenia otrzymaliśmy jeszcze kolejne wpłaty (bezpośrednio na konto ok. 5 tys. od FAU i na zrzutka.pl ok. 600 zł). Na spotkaniu Komisji Krajowej 26 maja postanowiłyśmy zostawić te pieniądze na wrzesień lub na wypłaty dla osób, które być może jeszcze nie zgłosiły się do KK w sprawie zapomogi za strajk.

Podsumowując, łącznie zebraliśmy 37 283 zł, z tego na wypłaty wydaliśmy 27 490 zł. Na wrzesień pozostało zatem 9 793 zł.

Bardzo dziękujemy za wszystkie wpłaty - osobom indywidualnym i organizacjom. Dla strajkujących są one nie tylko konkretnym wsparciem, ale też ważnym sygnałem, że ta forma protestu ma poparcie społeczne.

Dziękujemy też za wszystkie komentarze, pozostawione na stronie zrzutki:

“Jesteście wzorem dla Waszych uczniów! Dziękuję!”

“Wspieram nauczycieli.”

“Drodzy strajkujący Nauczyciele. Wasza postawa ma ogromne znaczenie dla wielu, wielu ludzi. Całym sercem popieram ! I dziękuję!”

“Trzymajcie się!”

“Po to żeby moje dziecko miało lepsza edukację i dobrze opłacanych nauczycieli”

“Drogie Nauczycielki i drodzy nauczyciele, nie poddawajcie się! Wasza praca jest bardzo ważna.”

“Związki zawodowe to podstawa godnego życia pracownic i pracowników, czyli największej części społeczeństwa.”

“Kochani Nauczyciele i Pracownicy szkół,nie poddawajcie się. Jesteśmy z Wami. Sama pochodzę z niewielkiego miasta. W swoim życiu spotkałam wielu wspaniałych nauczycieli,ale także budzącą respekt Panią woźną. Wspominam ten czas z czułością .Dziś popieram Was, bo mam wnuki,na dobru których zależy mi szczególnie. Serdecznie Was pozdrawiam.”Solidarność naszą bronią!

 

Powrót na górę