EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Wyzysk w Agencji Ochrony Osób i Mienia IMPULS sp. z o.o. w Warszawie

Pracownicy warszawskiej firmy ochroniarskiej Impuls od wielu miesięcy nie otrzymują wynagrodzeń. W niektórych przypadkach zaległości sięgają nawet pół roku. Impuls jest agencją ochrony osób i mienia, która zajmuje się głównie zapewnianiem ochrony na grodzonych osiedlach na terenie Warszawy. Zatrudnia osoby mające znikomą siłę przetargową na rynku pracy – przede wszystkim mężczyzn po 45 roku życia, emerytów, rencistów, osoby niepełnosprawne.


Kierownictwo tłumaczy zaległości brakiem płynności finansowej spowodowanym nieterminowymi płatnościami od kontrahentów. Według opinii zatrudnionych, pracownicy wyższego szczebla wynagrodzenia otrzymują w terminie. Również sam prezes nie cierpi na niedostatek. Niedawno ukończył budowę domu w podwarszawskiej Lesznowoli.

Latem bieżącego roku pod siedzibą firmy Impuls na warszawskim Bródnie regularnie odbywały się protesty organizowane przez ZSP – Warszawa, wspierane przez warszawskie środowisko syndykalistyczne. Podczas pikiet aktywiści mieli okazje do rozmów z oczekującymi na pieniądze pracownikami. Fakty przedstawianie przez zatrudnionych były szokujące. Niektórzy z nich pracowali na osiedlowych ochronkach przez ponad 120 godzin bez przerwy. Chociaż specyfika wykonywanej pracy obliguje przedsiębiorcę do podpisania z pracownikami umowy o pracę, jedyną oferowaną formą zatrudnienia jest umowa zlecenie. Impuls stosuje również upokarzający system wypłaty wynagrodzeń. Nazwiska pracowników wpisywane są na listę oczekujących, w ramach której w dniu wypłaty pieniądze otrzymują trzy osoby zajmujące czołowe miejsca w tym skandalicznym rankingu. Tajemnicą poliszynela jest, że za każdą formę protestu pracodawca degraduje niepokornego pracownika o kilka pozycji.

W lipcu 2013 podczas jednego z protestów aktywiści informowali przechodniów o praktykach stosowanych przez firmę Impuls. Ich akcja spotkała się z agresywną reakcją prezesa firmy – jak można przeczytać w relacji na portalu Centrum Informacji Anarchistycznej właściciel zaatakował fizycznie jednego z uczestników pikiety po czym ukrył się w biurze i wezwał policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze nie dopatrzyli się jednak w działaniu protestujących naruszenia prawa.

Znaczna część pracowników oczekujących na wypłaty znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. Żeby przeżyć muszą zapożyczać się u rodziny i znajomych. Często zaciągają pożyczki-chwilówki w firmach lichwiarskich. Pod koniec września na Pradze Północ miała się odbyć eksmisja jednego z pracowników, któremu Impuls nie płaci od kwietnia 2013r.  Mężczyzna nie był w stanie opłacać czynszu w mieszkaniu komunalnym. Eksmisja została odroczona w wyniku skutecznej interwencji Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, jednak nie ma gwarancji, że w niedalekiej przyszłości dzielnica nie podejmie kolejnych działań wobec dłużnika.

Poza przemocą ekonomiczną, pracownicy firmy mówią o powszechnie stosowanej przez Impuls praktyce szantażu. W momencie zawierania umowy zobowiązuje się ich do podpisania dokumentu zakazującego im rozpowszechniania informacji na temat sytuacji płacowej w firmie. Za naruszenie tego zapisu grozi im grzywna w wysokości 20 tys. zł.

Dramat pracowników Impulsu trwa, a zatomizowani i słabo zorientowani w przepisach prawa pracy pracownicy często czują się bezradni i zastraszeni. Bandytyzm ten nie jest odosobnionym przypadkiem – warunki pracy w branży ochroniarskiej należą do najgorszych na polskim rynku pracy.

Po kilku miesiącach przerwy w protestach, pracownicy Impulsu ponownie zaczynają upominać się o zaległe wypłaty – kilku z nich zgłosiło się do Warszawskiej Komisji Środowiskowej OZZ IP z prośbą o wsparcie ich walki. Na najbliższe miesiące zaplanowano więc kontynuację akcji informacyjnych i protestów oraz wsparcie pracowników na drodze prawnej.

Powyższy tekst dotyczy Agencji Ochrony Osób i Mienia IMPULS sp. z o.o.
zarejestrowanej w Warszawie przy ul. Wilczej 18 lok. 12,
a nie IMPULS SECURITY POLSKA SP. z o.o. z Poznania.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.