EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Wszystkich nas nie zwolnicie – stanowisko związku Inicjatywa Pracownicza Amazon

Wszystkich nas nie zwolnicie – stanowisko związku Inicjatywa Pracownicza Amazon

Wyrażamy oburzenie faktem, że Mai Staśko – pracownicy Adecco – nie przedłużono umowy tymczasowej po ukazaniu się jej krytycznego artykułu na temat warunków pracy w zakładzie logistycznym Amazon pod Poznaniem, mimo wcześniejszych zapewnień o kontynuowaniu zatrudnienia. Znamy dziesiątki innych osób, których również spotkała podobna historia: dlatego że brali udział w protestach, zachorowali, nie zgadzali się ze swoim menagerem lub odmawiali przyjęcia notatki służbowej zarzucającej im niewykonanie norm.

W zakładzie logistycznym Amazon przed świętami zatrudnione było 9 tys. osób, z czego połowa na umowy tymczasowe. To olbrzymie skupienie pracowników, z którego wynika ogromna siła. Nie jest łatwo zdyscyplinować załogę, dlatego za bramami zakładów pracy nie ma demokracji i wolności słowa. Jesteśmy pod ciągłą kontrolą kamer, ochrony, kierowników, systemów komputerowych, skanerów, które monitorują nasz każdy ruch i dyscyplinują zgodnie z „potrzebami biznesowymi” firm. Termin logistyka początkowo związany był z wojskiem. W branży logistycznej do dyscyplinowania wykorzystane są właśnie osiągnięcia i doświadczenia zdobyte podczas operacji wojennych. Automatyzacja, robotyzacja, digitalizacja, komputeryzacja wywołały potrzebę i dały możliwość zastosowania myśli logistycznej również na polu gospodarczym. Logika wojny, w której ofiarami padają przede wszystkim szeregowi rekruci, pozostaje bez zmian. Muszą się podporządkować hierarchii i zapomnieć o własnych potrzebach. W naszej korporacji wojskowy dryl ma wzmacniać program „Amazon Military” rekrutujący byłych wojskowych na stanowisko menagerów. Amazon zachęca ich szansą zarządzania „małą armią” pracowników.

Agencje pracy tymczasowej i umowy na czas określony są częścią reżimu wykorzystywanego do pacyfikowania niezadowolonych. Najwięcej pracowników tymczasowych zatrudniane jest w branży logistycznej i magazynowej oraz produkcji. W 2017 r. ok. 29 proc. rekrutowano w usługach, m.in logistyce, a 69 proc. w przemyśle, głównie motoryzacyjnym i spożywczym – czyli tam, gdzie pracownicy mają dużą siłę przetargową wynikającą z miejsca pracy. Pracodawcy rozbijają tę siłę, dzieląc nas na różne grupy, nieraz przeciwstawiane sobie. Niszczą nasze poczucie stabilności, sprawiając, że jedni drżą o nową umowę, a inni boją się stracić lepszą, bardziej pewną pracę. Owe praktyki mają maksymalnie ograniczyć wpływ pracowników na organizację pracy. Co więcej, umowy agencyjne i czasowe służą do obchodzenia związków zawodowych – mają to do siebie, że nie tylko szybko i bezproblemowo wygasają, ale dużo łatwiej je rozwiązać, gdyż można wypowiedzieć je bez podania przyczyny oraz bez potrzeby konsultowania wypowiedzenia ze związkami.

Czasowe i agencyjne zatrudnienie jest też podstawowym narzędziem selekcji. Droga do stałej umowy o pracę w Amazon to wykańczający maraton: nawet pół roku można pracować na miesięcznych umowach agencyjnych, później Amazon zatrudnia na 3-miesięczny okres próbny (mimo że pracownik agencyjny jest kontrolowany przez menagerów z Amazona, którzy znają jego pracę), następnie oferowana jest umowa roczna. To oznacza łącznie 21 miesięcy pracy w stresie i ciągłym biegu za wynikami. Jeśli pracownik nie wykonuje 100% normy, pójdzie na nawet krótkie chorobowe lub nie podporządkowuje rygorowi i przełożonym, przekreślone są jego szansę na kolejną umowę. Taki maraton wyniszczy pod względem fizycznym i psychicznym każdego.

Inicjatywa Pracownicza pod hasłem „Umowy śmieciowe – wyzysk stały” od lat krytykuje zatrudnienie agencyjne i tymczasowe w Amazonie i innych zakładach. Związek organizował pikiety przed siedzibą Adecco, w 2015 r. setki pracowników agencji podpisały się pod petycją, domagając się bezpośredniego zatrudnienia. W 2016 r. związek wszedł w spór zbiorowy z agencjami pracy rekrutującymi dla Amazona. Niedawno IP rozdawała ulotki skierowane do pracowników agencyjnych, informując o ich prawach i postulatach (pobierz ulotkę w PDF).

W związku z powyższym domagamy się od Amazona:

1. Zaprzestania zatrudniania przez agencje pracy, z którymi Amazon współpracuje przez cały rok, nie tylko w sezonie zimowym. Dziś umowy agencyjne wykorzystywane są do permanentnej weryfikacji pracowników. Do tego celu powinna służyć wyłącznie trzymiesięczna umowa próbna z Amazon.

2. Wycofania umów czasowych. Nie widzimy żadnego uzasadnienia dla umów czasowych w firmie, która od ponad czterech lat otwiera nowe magazyny i zatrudnia nowe osoby. Polska jest w Europie liderem w liczbie pracujących na umowach czasowych. Ekspansji takich umów dokonano pod pozorem kryzysu finansowego. Dziś umowy czasowe nie służą jednak przetrwaniu w trudnej sytuacji na rynku, utrzymaniu miejsc pracy czy zachowaniu płynności, lecz wykorzystywane są do dyscyplinowania pracowników i łatwiejszego pozbywania się osób żądających poprawy warunków pracy. Niedawne ustawowe ograniczenie umów czasowych do 33 miesięcy jest niewystarczające.

3. Przywrócenia do pracy osób zwolnionych z powodu krytyki warunków pracy w firmie, niezgody na podporządkowanie, udziału w protestach, jak też z powodu nieobecności wywołanych chorobami, których często nabyli się w pracy, czy niewyrabiania wyśrubowanych norm. Domagamy się przywrócenia do pracy lub odszkodowań dla Mai oraz wszystkich osób, które obecnie sądzą się w Sądach Pracy w Poznaniu i Wrocławiu, reprezentowanych przez nasz związek: Łukasza – zwolnionego po akcji protestacyjnej w 2015 r., Elżbiety – zwolnionej pod zarzutem niewyrabiania norm kilka tygodni zanim objęła ją ochrona przedemerytalna, Macieja – zwolnionego mimo ochrony związkowej, Dariusza i Marcina – zwolnionych za niewyrabianie norm, Mikity – zwolnionego za nieobecności spowodowane chorobą, Anety – zwolnionej bez konsultacji ze związkiem zawodowym, i innych. Pamiętamy o Alinie i innych osobach, którym w 2015 r. nie przedłużono umów próbnych po proteście przeciwko przymusowym nadgodzinom w trakcie strajków w niemieckich magazynach.

Na przekór praktykom stosowanym w Amazon będziemy udzielać wsparcia tym osobom, organizować się i powtarzać: wszystkich nas nie zwolnicie!

OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland Sp. z.o.o.

02.01.2019

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.