EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Małe Swory - amnezja pracodawczyni

czasownicy_gorzowWłaścicielka restauracji „Małe Swory”, działającej w letniskowej miejscowości nieopodal Chojnic, w sierpniu nie mogła już sobie przypomnieć zatrudnionej przez siebie pracownicy, ani wypadku, do którego doszło z jej udziałem w lipcu. W konfrontacji z inspektorem Państwowej Inspekcji Pracy właścicielka restauracji nie przyznaje się do zatrudnienia w kuchni dziewiętnastoletniej Roxany, której zbity talerz na ponad miesiąc unieruchomił rękę.

 

Roxana Zdunek podjęła pracę w restauracji „Małe Swory” w dniu 8 lipca 2011 roku jako pomoc kuchenna. Z szefową umówiła się na pracę na okres wakacji. Niestety, w trzy dni od podjęcia pracy zbity podczas wyparzania talerz przeciął ścięgno w dłoni Roxany. W konsekwencji ręka poszkodowanej na ponad miesiąc umieszczona została w szynie gipsowej, uniemożliwiając jej dalszą pracę. Wypadek nie został zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy, nie został też sporządzony protokół powypadkowy, choć jest to obowiązkiem pracodawcy. Pracodawczyni nie podpisała z Roxaną umowy o pracę i obecnie neguje fakt zatrudnienia jej. Przesyłane pocztą zwolnienia lekarskie odesłała na adres poszkodowanej. Kiedy Roxana pojawiła się w restauracji z przedstawicielem związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”, który miał reprezentować jej interesy i przedstawić pracodawcy prawne zaniedbania, właścicielka restauracji „Małe Swory” zażądała pisemnego pełnomocnictwa, pomimo, że Roxana była uczestniczką rozmowy i werbalnie potwierdziła udzielenie upoważnienia związkowcowi z Chojnic.

Wobec powyższego w dniu 18 lipca Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” powiadomił o wypadku i rażących zaniedbaniach ze strony właścicielki restauracji „Małe Swory” słupski oddział Państwowej Inspekcji Pracy. W kilka dni później miała miejsce niezapowiedziana kontrola inspektora PIP, który jednak nie został wpuszczony na teren miejsca wypadku. W konsekwencji wezwał on właścicielkę restauracji do siedziby PIP w Słupsku wraz z kompletem dokumentów.

Sprawa jest w toku. Restauratorka nie poczuwa się do obowiązków, które na pracodawcach pokłada polskie prawo. Inicjatywa Pracownicza zapowiada w tej sprawie interwencję.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.