EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Francja: Działacze CNT walczą o swój lokal

CNT21 września sąd w ostatniej swej instancji wydał nakaz eksmisji dla działaczy lokalnej federacji CNT-66 w Perpignan w Północnej części Katalonii (Francja), z zajmowanego przez nich nielegalnie lokalu, znajdującego się w zabytkowym budynku szkoły. W wyroku nie podano daty ewikcji. Natomiast zasądzono ponadto 700 € czynszu które związek musi zapłacić miastu jako właścicielowi budynku, 150 € za użytkowanie we wrzeniu i 900 € kosztów sądowych.

W odpowiedzi CNT zorganizowała kolejną już akcję protestacyjną w obronie swojego lokalu, a właściwie centrum socjalnego, które związek stworzył w zajętej przez nich 11 czerwca tego roku i okupowanym do dziś pustostanie. Mimo, że związek zgodnie ma prawo domagać się od miasta udostępnienia na swoją statutową działalność lokalu z zasobów miejskich, mer Perpignan już od 13 lat odmawia tego działaczom CNT, kryjąc się za stwierdzeniem że miasto nie dysponuje odpowiednim pomieszczeniem.

Po 13 latach szarpania się z urzędem miejskim, związkowcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w myśl idei anarchistycznej sięgnęli do akcji bezpośredniej, zajmując i przystosowując na swoje potrzeby pusty, miejski lokal. Udowadniając jednocześnie, że mer miasta kłamie i bezczelnie kpi sobie z przysługującym ludziom prawa korzystania ze wspólnej własności, jakim jest majątek komunalny - wspólnoty mieszkańców.

Już od pierwszych chwil lokal zaczął tętnić życiem otwierając się i działając dla lokalnej społeczności. Organizowane w nim są spotkania, dyskusje, wykłady, szkolenia, pokazy, wystawy. Związek zawodowy CNT nadal zajmuje budynek. Jednocześnie wniesiona przez nich został sprawa w Montpellier przeciwko merowi Perpignan o nierówne traktowanie związku i zamach na wolność zgromadzeń.

Jako pierwsza ze solidarnościowym wsparciem wyszła  komisja hiszpańskiego związku zawodowego CGT z Girony, pisząc w swym apelu: „Teraz bardziej niż kiedykolwiek CNT-66 wymaga aktywnego wsparcia ze strony każdego w walce o ich prawa podstawowe”.

Jako siostrzany związek odwołujący się do tych samych idei anarchosyndykalizmu Inicjatywa Pracownicza przyłącza się do walki francuskich pracownic i pracowników zrzeszonych w Perpignan w Confederation Nationale du Travail.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.