EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Stanowisko ws. dostępu do aborcji

Stanowisko ws. dostępu do aborcji

Stanowisko Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie dostępu do aborcji, przyjęte na podstawie rekomendacji Zjazdu Roboczego OZZIP w dniu 25.10.2020.

Drogie Koleżanki i Koledzy, Związkowczynie, Pracownice!

Oburzone orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, które ostatecznie pozbawia kobiety dostępu do aborcji, my, członkinie i członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec poczynań rządzących, którzy używają prawa i Konstytucji, by zaprzeczyć naszym wolnościom, naszemu prawu do samostanowienia i postępowania zgodnie z własnym sumieniem. Politycy, zakazując aborcji, pogarszają położenie ludzi pracy, niezależnie od ich płci. Dostęp do aborcji nie jest tylko „sprawą kobiecą”, lecz polem walki z wyzyskiem toczonej przez kobiety i mężczyzn.

Niezależnie od tego, jakie prawo będzie panowało w Polsce, w jakich sytuacjach aborcja będzie legalna bądź nie, kobiety będą przerywać ciąże. Kiedy rząd odmawia nam dostępu do ochrony zdrowia i stawia kolejne zakazy dotyczące podstawowych wolności osobistych, zrobimy wszystko co możliwe, żeby zapewnić sobie wzajemnie pomoc i wsparcie w dostępie do przerywania ciąży.

Na co dzień organizujemy się w miejscu pracy – walczymy o wyższe płace, bezpieczne warunki pracy, ograniczenie czasu pracy oraz dostęp do zabezpieczeń, które pozwalają nam godnie żyć i sprawować opiekę nad innymi. Opieka – czy to sprawowana w miejscu pracy czy w domu – jest najważniejszą pracą w społeczeństwie, choć w gospodarce jest zupełnie niedowartościowana. Opieka jest też pracą, która wymaga ochrony naszego zdrowia, w tym zdrowia reprodukcyjnego. Chore nie jesteśmy w stanie pracować, chore nie jesteśmy w stanie sprawować opieki. Nasze zdrowie i dobrostan również zależą od tego, czy mamy dostęp do powszechnej, bezpiecznej i bezpłatnej aborcji. Dlatego też aborcja jest nieodłącznym elementem naszej walki i naszych działań podejmowanych w związku zawodowym. Podobnie jak walczymy o urlopy rodzicielskie czy zwiększenie środków w zakładowych funduszach świadczeń socjalnych, tak również walczymy o dostęp do aborcji. Walka w ramach związku zawodowego jest walką o odzyskanie kontroli nad naszym życiem, a aborcja jest częścią naszego życia i dostęp do niej wyznacza to, ile kontroli i wolności mamy .

Nie zgadzamy się na brak wyboru w sprawach kluczowych dla naszego życia. Nie zgadzamy się na sprowadzanie kobiet do roli przedmiotu, realizującego polityczne czy światopoglądowe cele wąskiej klasy rządzących. Nie będziemy już dłużej znosić władzy elit i stajemy razem do walki! Odzyskamy kontrolę nad naszym życiem i zdrowiem, nad naszą płodnością. Tylko w walce odzyskamy dostęp do ochrony zdrowia i świadczeń socjalnych, w tym edukację seksualną, badania prenatalne, antykoncepcję i dostęp do aborcji. Fala strajków w postaci blokad czy paraliżowania całych sektorów gospodarki wywrze presję na rządzących i przełoży się na kształtowanie takiej polityki ochrony zdrowia i aborcji, jakiej to My chcemy. W społeczno-gospodarczym kryzysie zgotowanym przez rząd w dobie pandemii, będziemy się organizować i walczyć.

Solidarność naszą bronią, idziemy na strajk!

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.