EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Przeciwko wojnie — za ponadnarodową solidarnością pracowniczą!

Przeciwko wojnie — za ponadnarodową solidarnością pracowniczą!

Stanowisko Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza z 24 lutego 2022 r. ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W związku z atakiem wojsk rosyjskich na Ukrainę, Komisja Krajowa OZZIP wyraża swoją solidarność z ludnością cywilną Ukrainy, ukraińskimi związkami zawodowymi oraz z obywatelami i obywatelkami Ukrainy mieszkającymi i pracującymi w Polsce. Solidaryzujemy sę również z obywatelami i obywatelkami Federacji Rosyjskiej protestującymi przeciwko wojnie i militaryzmowi. Konflikty zbrojne służą elitom finansowym, które bogacą się na handlu bronią i zasobach naturalnych, oraz rządzącym, którzy budują na zagrożeniu wojną swój polityczny kapitał. Imperializm - bez względu na to, kto za nim stoi - zawsze stoi w sprzeczności z interesami ludzi pracy, niezależnie od ich narodowości.

Globalna walka o władzę i bogactwo dla milionów ludzi pracy oznacza śmierć, zniszczenie i jeszcze większą biedę. To ludzie pracy walczą na froncie w wojnach, które nie oni wywołali. To na ich domy spadają bomby i rakiety. W zeszłym tygodniu, ukraińską opinią publiczną wstrząsnęły informacje o politykach i polityczkach oraz oligarchach opuszczających Ukrainę na pokładach prywatnych odrzutowców i wyczarterowanych samolotów. Ukraińskie związki zawodowe i organizacje społeczne ogłosiły postulat nacjonalizacji ich majątków i przeznaczenie na wsparcie ludności cywilnej.

W Polsce mieszka i pracuje ponad milion obywateli i obywatelek Ukrainy. Przybywa ich także w szeregach naszego związku. Pracownice i pracownicy z Ukrainy pracują w niezwykle ciężkich warunkach, często poniżej obowiązujących stawek i w nienormowanym czasie pracy. Wybuch wojny oznacza dla nich dodatkowy niepokój o pozostawionych w kraju bliskich i o niepewną przyszłość. Od dziś muszą dodatkowo dzielić czas pomiędzy walkę o byt w Polsce i śledzenie wiadomości o rakietach spadających na ich miasta.

Wyrażamy pełną solidarność z naszymi koleżankami i kolegami oraz wszystkimi ofiarami wojen i deklarujemy naszą obecność na antywojennych protestach.

Nie dla wojny! Tak dla międzynarodowej solidarności pracowniczej!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.