EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Przeciwko antyzwiązkowym represjom na Poczcie Polskiej

Przeciwko antyzwiązkowym represjom na Poczcie Polskiej

Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza solidaryzuje się z Piotrem Moniuszką – przewodniczącym Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej, któremu grozi dyscyplinarne zwolnienie z pracy [przeczytaj więcej na ten temat]. Zamiar rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia traktujemy jako kolejny atak na prawa i wolności związkowe i chęć uciszenia niezależnej działalności związkowej na Poczcie Polskiej. Ruch związkowy powinien solidarnie i stanowczo przeciwstawiać się takim działaniom pracodawców – niezależnie od tego, czy są to pracodawcy z sektora publicznego czy prywatnego i niezależnie od afiliacji związkowej działaczy i działaczek, którzy i które padają ofiarami represji.

Powyższą zasadę nasz związek stosuje konsekwentnie: w ostatnich latach wspieraliśmy m.in. Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego, wobec którego prezes Polskich Linii Lotniczych LOT także stosował zwolnienia dyscyplinarne jako narzędzie do łamania pracowniczego oporu wobec polityki zarządu. Wcześniej wspieraliśmy także pracownice socjalne z organizacji Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej w Wierzbicy i wiele innych struktur należących do różnych ogólnopolskich organizacji związkowych nie zrzeszonych w Inicjatywie Pracowniczej (m.in. WZZ Sierpień 80 i Konfederacja Pracy).

Represje dotykały także wielokrotnie działaczki i działaczy naszego związku. Obecnie toczy się sprawa o przywrócenie do pracy reprezentanta komisji zakładowej OZZ Inicjatywy Pracowniczej w Przewozach Regionalnych, zwolnionego pod pretekstem niewłaściwego rozliczania delegacji. Do zwolnienia doszło niedługo po tym, jak komisja naszego związku upomniała się o stan pomieszczeń socjalnych w firmie oraz krytykowała organizację czasu pracy. Represje dotknęły także pracowników z firmy Söllner Logistic Polska – podwykonawcy Volkswagena – którzy zdecydowali się na dołączenie do międzyzakładowej komisji Inicjatywy Pracowniczej zrzeszającej pracowników zakładów Volkswagen w Poznaniu i ich podwykonawców i kontrahentów. W tym przypadku, członek IP został zwolniony pod pretekstem odmowy pracy w godzinach nadliczbowych po tym, jak pracodawca potwierdził, że należy do naszego związku. Wcześniej represje w formie zwolnień spotkały członków i członkinie komisji Inicjatywy Pracowniczej w Teatrze Polskim we Wrocławiu, zakładach Cegielskiego w Poznaniu, Polskim Busie i restauracji Krowarzywa w Warszawie.

Antyzwiązkowe represje dotknęły także zaprzyjaźniony z Inicjatywą Pracowniczą związek zawodowy „Zjednoczeni”, którego reprezentantka w Hotelu Krynica została niedawno zwolniona – niedługo po tym, jak została przywrócona do pracy przez sąd po poprzednim zwolnieniu. W tym wypadku pracodawca zwolnił także zakładową Społeczną Inspektorką Pracy (również należącą do „Zjednoczonych”).

Powyższe przykłady świadczą wyraźnie o tym, że działalność związkowa w Polsce cały czas jest obarczona dużym ryzykiem zwolnienia z pracy, a podstawowe prawa i wolności związkowe nie są de facto przestrzegane. W obliczu tych represji potrzebna jest międzyzwiązkowa solidarność oraz wspólne działanie w obronie naszych fundamentalnych praw. Deklarujemy więc gotowość do aktywnego wsparcia wszelkich działań, jakie Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty Polskie podejmie w obronie Piotra Moniuszki i wzywamy wszystkie organizacje związkowe do przyłączenia się do akcji solidarnościowych przeciwko represjom na Poczcie Polskiej. Wzywamy także do aktywnej solidarności z innymi działaczami i działaczkami związkowymi, którzy i które padli ofiarami represji i szykan ze strony pracodawców.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.