EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Lublin: Zablokowana eksmisja

9 grudnia rano komornik Sądu Rejonowego w Lublinie - Helena Kuzel usiłowała wprowadzić w posiadanie lokalu właściciela, który nabył ten lokal na licytacji. Sposób i podstawy na jakich komorniczka chciała dokonać czynności nie spełniały jednak w żaden sposób warunków ustawy o ochronie praw lokatorów i przepisów Kodeksu Cywilnego. W związku z tym działacze Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i OZZ Inicjatywa Pracownicza zablokowali dostęp do lokalu i udaremnili wszczęcie czynności komorniczej.

Głównym powodem blokady był fakt, że lokal zamieszkuje lokatorka uprawniona do lokalu socjalnego wyrokiem sądu, zaś komorniczka i właściciel chcieli przejąć lokal, mimo że na ten dzień gmina żadnego lokalu do przekwaterunku nie wskazała. Argumentacja komornika sprowadzała się do twierdzenia, że nie prowadzi czynności eksmisyjnych, a jedynie wprowadza właściciela w posiadanie. Blokujący podnieśli jednak zarzut, że wprowadzenie w posiadanie wiązałoby się z naruszeniem posiadania lokatorki, a to byłoby możliwe tylko wtedy, kiedy zgodnie z wyrokiem sądu i art. 14 ust. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów, komorniczka dokonałaby eksmisji do wskazanego lokalu socjalnego. Wobec tego blokujący żądali odstąpienia od czynności komorniczej na podstawie art. 35 Ustawy (...) mówiącego, że jeśli są w lokalu osoby uprawnione do lokalu socjalnego komornik wstrzyma się z czynnościami na 6 miesięcy i powiadomi o odstąpieniu i okolicznościach prokuraturę.

W czasie kiedy na schodach trwały negocjacje i słowne przepychanki, lokatorka zasłabła. Przybyły na miejsce lekarz zalecił hospitalizację, jednak lokatorka w obawie przed nielegalną eksmisją, której prawdopodobnie dokonałby właściciel podczas jej nieobecności, nie chciała jechać do szpitala.

Mimo nalegań komorniczka nie chciała odstąpić od czynności i postanowiła zażądać wsparcia policji. Na miejsce przyjechał policyjny negocjator i po wyjaśnieniu mu sprawy, wezwał do dalszych negocjacji. W efekcie komorniczka odstąpiła od czynności, ze względu na zły stan zdrowia lokatorki.

Lokatorka utraciła mieszkanie, ponieważ zlicytowano je za długi, jakie zaciągnął jej były mąż. Mieszkanie nabył znany na rynku mieszkaniowym "łowca mieszkań", który lokal wart 300 tys. zł. nabył za 140 tys. zł.

Jarosław Niemiec

za: www.lewica.pl

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.