EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Dorota Olszewska-Sioma wraca do pracy po niesłusznym zawieszeniu

Dorota Olszewska-Sioma przed toruńską delegaturą kuratorium oświaty w Bydgoszczy
Dorota Olszewska-Sioma przed toruńską delegaturą kuratorium oświaty w Bydgoszczy

8 grudnia 2021 r. Dorota Olszewska-Sioma, polonistka i członkini Inicjatywy Pracowniczej, wróciła do prowadzenia lekcji po ponad półrocznym zawieszeniu. Komisja dyscyplinarna dla nauczycieli uznała, że zarzuty stawiane Dorocie przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu, Grzegorza Bortnowskiego, były bezpodstawne i motywowane osobistymi uprzedzeniami.

W czerwcu ub.r., Dorota została oskarżona o „uchybienie godności zawodu i obowiązkom nauczyciela”. W opinii dyrektora, uchybienia te polegały na przeprowadzeniu w szóstej klasie lekcji o depresji oraz zadaniu pracy domowej polegającej na wyszukaniu informacji na temat depresji u młodzieży na portalu Youtube.

 

Jak relacjonuje Dorota:

„Zdaniem dyrektora tym zadaniem domowym doprowadziłam nie tylko do samookaleczeń dwóch uczennic, ale dodatkowo zniszczyłam ich zdrowie fizyczne i psychiczne oraz doprowadziłam obie uczennice do choroby depresyjnej (z której skutkami – jak twierdził dyrektor – uczennice będą się borykać już do końca życia).”

Na podstawie tych zarzutów, od 18 czerwca ub.r., dyrektor Bortnowski zawiesił Dorotę w prawie do wykonywania zawodu – jej pensja została obniżona do poziomu płacy minimalnej, straciła prawo do wszystkich dodatków, zakazano jej wstępu na teren szkoły i odebrano dostęp do dziennika elektronicznego. Rozpoczęło się także, trwające pół roku, wielostopniowe postępowanie dyscyplinarne.

W lipcu, komisja dyscyplinarna przy kuratorium zdecydowała o „odwieszeniu” Doroty. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że decyzja dyrektora była obarczona uchybieniami formalnymi (brak postępowania wyjaśniającego) oraz została podjęta przy braku jakichkolwiek dowodów. Bortnowski odwołał się jednak od tej decyzji, a komisja odwoławcza utrzymała zawieszenie w mocy. Sprawa trafiła więc do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy kuratorium, który w październiku umorzył postępowanie wyjaśniające, nie znajdując żadnych dowodów winy Doroty.

Zawieszona nauczycielka streszcza ustalenia rzecznika następująco:

„Rzecznik nie tylko nie znalazł w moim działaniu niczego nieprawidłowego i niezgodnego z obowiązującymi mnie przepisami, ale również wskazał, iż dyrektor manipulował faktami, sporządzając notatki służbowe ze spotkań z rodzicami uczennic i szkolnym psychologiem, które podpisywał tylko on.
Zdaniem rzecznika sprawa samookaleczenia dziewczynek, które okazały się jedynie zadrapaniami, nie została przez dyrektora dokładnie zbadana, a rodzice zgodnie stwierdzają, że nic się im córkom nie stało. Rzecznik uznał, iż dyrektor wykorzystał to zdarzenie jako pretekst do zawieszenia mnie.”

Bortnowski nie dał jednak za wygraną i jesienią złożył kolejne odwołanie. Sprawa trafiła więc ponownie do wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej, która ostatecznie, 8 grudnia ub.r. utrzymała decyzję zastępcy rzecznika w mocy. W swojej decyzji, komisja wskazała, że dyrektor podjął decyzje o zawieszeniu kierując się osobistymi uprzedzeniami, których tłem był konflikt z działającą w szkole organizacją związkową OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Komisja IP w Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu powstała w czerwcu 2020 r. i od samego początku była traktowana przez dyrektora Bortnowskiego z wrogością: na radach pedagogicznych oskarżał, że jest to związek który „działa przeciwko dyrektorowi” i jest „założony przez osoby, które przez ostatnie 5 lat podkopywały autorytet dyrekcji”. Dodatkowo, zdaniem dyrektora, Inicjatywa miała być związkiem „nielegalnym”, którego działanie „powinno być zakazane ponieważ dąży do anarchii”.

W grudniu 2020 r. Inicjatywa Pracownicza, jako jedyny związek w szkole, zaprotestowała przeciwko zwolnieniu trójki nauczycieli wraz z końcem roku szkolnego 2020/21 (otrzymali oni wypowiedzenia tuż przed świętami, ale wskazano w nich 31 sierpnia 2021 r. jako termin rozwiązania umowy). O sprawie szybko zrobiło się głośno, ponieważ w obronie zwolnionych stanęli rodzice, którzy wspólnie ze związkiem pisali m.in. do miejskiego wydziału edukacji i rady miasta. Wiosną 2021 r. władze zdecydowały o konieczności przeprowadzenia mediacji, do udziału w których zgłosiła się Dorota, jako reprezentantka związku zawodowego. Nie dopuszczono jej jednak do udziału w spotkaniach i w tym samym czasie dyrektor Bortnowski miał sugerować podczas licznych zebrań, że Dorota powinna sama się zwolnić bo inaczej „poniesie konsekwencje”.

Zawieszenie Doroty w prawie do wykonywania zawodu oraz „odcięcie” jej od kontaktów ze szkołą miało być środkiem dyscyplinującym „niepokornych” nauczycieli i nauczycielki. Jak się jednak okazało, Bortnowskiemu nie udało się Doroty uciszyć. Jak sama mówi o okresie ostatnich 6 miesięcy:

"Media były jedyną platformą, dzięki której mogłam opowiedzieć prawdę o sobie, i o tym, co się działo i dzieje w SP8 w Toruniu. Były głosem, dzięki któremu mogłam się zwrócić do moich uczniów i rodziców, a także do całej opinii publicznej. Także głosem protestu przeciw praktyce, która staje się coraz powszechniejsza – dającej dyrektorowi szkoły takie kompetencje, że nie musi się on obawiać ani rodziców, ani nauczycieli, ani decyzji kuratorium, gdyż wystarczająco wysoko tkwi już w strukturach władzy."

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.