EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

„Firmę tworzą WSZYSCY pracownicy” - OZZ IP w Energa Serwis sp. z o.o.

Elektrownia w Ostrołęce (fot. Wikimedia Commons)
Elektrownia w Ostrołęce (fot. Wikimedia Commons)

W lutym br. powstała Komisja Tymczasowa OZZ Inicjatywa Pracownicza w spółce Energa Serwis, świadczącej usługi serwisowo-remontowe w branży energetycznej i ciepłowniczej. W ten sposób do naszego związku dołączyła pierwsza komisja z branży energetycznej. W maju br., po przekształceniu w Komisję Zakładową OZZ IP, nowa struktura zrzesza 87 osób (na 346 zatrudnionych ogółem) i jest najliczniejszym ZZ na terenie zakładu pracy – zrzesza tylko pracowników fizycznych tj. spawaczy i monterów pracujących w Energa Serwis.

Energa Serwis Sp. z o.o. jest częścią grupy kapitałowej Energa, zajmującej się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Grupa, w skład której wchodzi kilkanaście spółek, dostarcza prąd do ponad 2,7 mln. odbiorców w centralnej i północnej Polsce. Spółka, w której działa nasza nowa komisja, zajmuje się przede wszystkim budową, modernizacją i remontami kotłów energetycznych, urządzeń pomocniczych kotła, sieci ciepłowniczych itp. Pracownicy Energa Serwis wykonują prace na terenie całego kraju w elektrowniach i elektrociepłowniach oraz zakładach pracy gdzie stosowane są urządzenia ciśnieniowe podlegające nadzorowi UDT (Urzędu Dozoru Technicznego).

Jak deklarują przedstawiciele prezydium, komisja powstała aby z jednej strony poprawić przepływ informacji pomiędzy zarządem a pracownikami fizycznymi, a z drugiej – aby reprezentować interesy spawaczy i monterów podczas rozmów z zarządem spółki. Przed powstaniem komisji częste były sytuacje, gdy problemy czy sugestie pracowników tych kategorii w ogóle nie docierały do zarządu, a ich interesy nie były brane pod uwagę podczas zmian warunków pracy czy systemu wynagradzania. Członkowie nowej komisji zdecydowali się powołać strukturę OZZ IP dlatego, że związek nie ma etatowych działaczy i stara się stworzyć alternatywę dla zbiurokratyzowanych central – w ich opinii, IP w Energa Serwis ma reprezentować wszystkich pracowników spółki, a nie tylko osoby zapisane do związku oraz być prawdziwym głosem pracowników fizycznych, a nie tylko osób reprezentujących związek przed pracodawcą.

Jednym z poważniejszych problemów Energa Serwis, którym zajęła się nowa komisja, było duże zróżnicowanie płac – niektóre osoby zatrudnione na podobnych stanowiskach zarabiały ok. 2 tys. zł brutto, a inne 5 tys. zł brutto. Wynikało to z tego, że personel spółki tworzyły osoby wcześniej pracujące w różnych firmach należących do grupy kapitałowej i objęte różnymi układami zbiorowymi. Podobne dysproporcje istnieją do dziś w całej grupie – zarówno wewnątrz poszczególnych zakładów pracy, jak i pomiędzy poszczególnymi spółkami. Zmiana tej sytuacji miała nastąpić od lipca br., zgodnie z nowym układem zbiorowym pracy dla wszystkich spółek tworzących Energa, który został zawarty pomiędzy zarządem a 40 organizacjami związkowymi grupy jesienią 2017 r. (jeszcze przed powstaniem komisji IP). Na mocy tego porozumienia, najniższa pensja w grupie (po uwzględnieniu wszystkich składników wynagrodzenia – także premii) nie może być niższa niż 3 tys. zł brutto. Po powstaniu komisji i podjęciu rozmów z Zarządem Energa Serwis, proces stopniowego wyrównywania zarobków w tej spółce zaczął się jednak wcześniej niż wynikało to z UZP. To bez wątpienia jeden z pierwszych i ważniejszych sukcesów Inicjatywy Pracowniczej w Energa Serwis.

Zdaniem komisji, zarząd spółki zareagował pozytywnie na powstanie nowego związku i w tej chwili zarówno opinie pracowników są częściej brane pod uwagę, jak i sami pracownicy wiedzą do kogo można się zwrócić na zakładzie pracy w przypadku problemów czy to z Funduszem Socjalnym, czy kwestiami związanymi z BHP. „Jesteśmy zadowoleni z postawy zarządu, nawet zaskoczeni w sposób pozytywny, że zarząd chce z nami rozmawiać i traktuje nas jako partnerów do rozmowy. Polecamy zakładanie związków zawodowych nie tylko w firmach, gdzie istnieje jakiś konflikt czy spór” - w taki sposób osoba z prezydium komisji podsumowuje obecną sytuację w firmie.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.