EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Demonstracja w obronie Fabryki Kabli w Ożarowie

W dniu 2 sierpnia 2002 r. pod Urzędem Rady Ministrów w Warszawie odbyła się pikieta zorganizowana przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjny (OKP) w obronie Fabryki Kabli w Ożarowie.

W demonstracji udział wzięło kilkaset osób, które reprezentowały kilkadziesiąt zakładów pracy i środowisk pracowniczych z całej Polski. Obok pracowników ożarowskiej fabryki Kabli udział wzięli m.in. przedstawiciele Stoczni Szczecińskiej, zakładów Bison-Bial z Białegostoku, Zakładów Chemicznych Police, H.Cegielski Poznań, Huty im. T. Siędzimira z Krakowa, Zakładów Lotniczych w Świdniku, kilku kopalń w tym m.in. Kopali Soli z Kłodawy oraz Kopalni węgla Kamiennego "WESOŁA" z Mysłowic i "PIAST" z Bierunia, Elektrociepłowni Pątnów-Adamów z Konina, przedstawiciele środowisk rolniczych i szeregu związków zawodowych. Wśród licznych transparentów jeden z nich obwieszczał: "Czy rząd Buzka, czy Millera polska gospodarka umiera". Ośmioosobowa delegacja Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego została przyjęta w URM-ie, gdzie wręczono petycję dotyczącą Fabryki Kabli w Ożarowie. Sławomir Gzik, członek Prezydium OKP reprezentujący Fabrykę Kabli w Ożarowie ocenił protest za udany: "Byliśmy tu już kilka razy - mówił na zakończenie protestu - ale jeszcze nigdy nikt nie wyszedł z tego gmachu, aby porozmawiać o naszej sprawie". Pracownicy z Ożarowa od 102 dni blokują swój zakład pracy, aby nie dopuścić do wywiezienia nowoczesnej linii technologicznej przez nowego właściciela i likwidacji ponad 900 miejsc pracy.

Popołudniu w Ożarowie obradował OKP. Podjęto tam decyzję, że OKP  zachowa charakter oddolnego, niesformalizowanego ruchu społecznego, którego podstawą będą zagrożone załogi polskich przedsiębiorstw. Po drugie, że w 22 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w dniu 30 sierpnia 2002 roku odbędzie się w Szczecinie ogólnopolska demonstracja zorganizowana przez OKP. Do Biura Korespondencyjno – Informacyjnego OKP w Poznaniu kierowane będą postulaty z zagrożonych przedsiębiorstw i zakładów, które powinny stać się postawą programu działań OKP w zakresie ratowania polskiej gospodarki. Do tej pory akces do OKP zgłosiło blisko 40 zakładów pracy oraz 35 komisji zakładowych i organizacji związkowych.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.