EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Ugoda przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka ws. zakazu działalności związkowej

Ugoda przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka ws. zakazu działalności związkowej

Inicjatywa Pracownicza otrzyma od rządu RP 12 tys. euro w ramach ugody zawartej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Ugoda kończy trwające 6 lat postępowanie, w którym nasz związek zarzucał państwu polskiemu ograniczanie wolności słowa i prawa do stowarzyszania się i tworzenia związków zawodowych. Powodem skargi do ETPC była decyzja Sądu Okręgowego w Poznaniu, który w 2014 r. zakazał dystrybucji ulotek i organizacji pikiet krytykujących warunki pracy w sklepie Aelia Duty Free na warszawskim lotnisku Chopina.

[przeczytaj więcej o sądowym zakazie działalności związkowej]

W 2014 roku Inicjatywa Pracownicza przeprowadziła szereg akcji protestacyjnych w związku z dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy reprezentantki komisji naszego związku w sklepie wolnocłowym Aelia. Odpowiedzią firmy było skierowanie do sądu pozwu o odszkodowanie w związku z „naruszeniem dóbr osobistych” przez OZZ IP. W toku postępowania, które nadal toczy się przed poznańskim sądem, spółce udało się uzyskać postanowienie „zabezpieczające roszczenie”, zgodnie z którym zakazano nam:

1. publikowania w środkach masowego przekazu materiałów zawierających hasła dotyczące wyzysku oraz represjonowania za działalność związkową i zastraszania pracowników i pracownic Aelii za ich działalność związkową;
2. dystrybuowania 41 numeru biuletynu „Inicjatywa Pracownicza” oraz ulotek „Kupon etycznego konsumenta” (ulotki dystrybuowano latem 2014 r. podczas akcji protestacyjnych – nawiązywały one do loga i szaty graficznej Aelii, ale zawierały krytykę działań kierownictwa firmy wobec personelu i związków zawodowych);
3. organizowania pikiet związanych z wyzyskiwaniem oraz zastraszaniem i represjonowaniem pracowników i pracownic Aelii.

Zakaz został wydany „na czas niezbędny do rozstrzygnięcia istoty sprawy”, co w naszej opinii stanowiło naruszenie przepisów postępowania cywilnego, zgodnie z którymi zabezpieczenie takie powinno obowiązywać maksymalnie przez rok. Postanowienie sądu zostało więc przez nasz związek zaskarżone do ETPC, jako bezprawna i nieuzasadniona ingerencja w wolność słowa (art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) i wolność stowarzyszania się i tworzenia związków zawodowych (art. 11 Konwencji). W postępowaniu nasz związek reprezentował pro bono adw. dr Adam Ploszka z Kancelarii Pietrzak Sidor i Wspólnicy, wsparcia prawnego udzielała nam także Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.