EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Apelujemy do wojewodów o zamknięcie magazynów Amazon. Zdrowie i życie tysięcy pracowników, ich rodzin i mieszkańców miast i wsi, z których pochodzą jest zagrożone

Apelujemy do wojewodów o zamknięcie magazynów Amazon. Zdrowie i życie tysięcy pracowników, ich rodzin i mieszkańców miast i wsi, z których pochodzą jest zagrożone
Dzisiejszego dnia tj. 16.03.2020 OZZ IP przy Amazon Polska oraz NSZZ ,,Solidarność’’ Amazon Polska działające wspólnie na terenie firmy Amazon Fulfillment Poland złożyły pismo do odpowiednich wojewodów domagając się interwencji w sprawie zamknięcia magazynów. 
Zwróciliśmy w nim uwagę, iż kilka dni temu premier ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Zamknięto m.in. teatry, szkoły, biblioteki, restauracje. Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Jednocześnie zakłady, każdego dnia skupiające tysiące osób narażonych na śmiertelne skutki zarażenia wirusem SARS-CoV-2, nadal działają. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla pracowników, ale także ich rodzin i całych społeczności w których żyją. W takiej sytuacji wszystkie dotychczas wprowadzone restrykcje tracą sens – mówi Maria Malinowska ze związku zawodowego OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazonczas pracy.

Grzegorz Cisoń z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Amazon Polska podkreśla: niejednokrotnie pisaliśmy o poziomie przemęczenia i zniszczenia organizmów pracowników Amazon, co potwierdzają biegli sądowi oraz lekarze. Magazyn pracuje 7 dni w tygodniu. Zatrudnione są w nim osoby młode (mogące być nosicielami), w średnim wieku oraz starsze (w tym emeryci), które są narażone na tragiczne skutki COVID-19. Zdecydowana większość pracowników jest dowożonych autobusami pracowniczymi, w których podróżują w jedną stronę nawet 2 godziny, co dodatkowo podkreśla skalę zagrożenia i jego zasięg terytorialny, wykraczający znacznie poza granice województw, w których ulokowane są magazyny. 

Pracownicy mają ze sobą kontakt nie tylko w czasie pracy, korzystając z tych samych sprzętów, ale również w przerwie na palarniach, stołówkach, w szatniach, na korytarzach, odbijając w tym samym czasie karty pracy na zegarach itd. – dodaje Łukasz Budzyński z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Amazon Polska. Należy także zauważyć, że pracownicy mają bezpośredni kontakt z towarami oraz kierowcami z całej Europy dostarczającymi towar z całego świata.

Polskie magazyny Amazon obsługują nieznaczną ilość polskich klientów i są nastawione głównie na rynek niemiecki, co oznacza, że ich funkcjonowanie nie ma żadnego wpływu na zaopatrzenie Polaków w produkty pierwszej potrzeby. Z działalności w takiej formie w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego możemy spodziewać się jedynie negatywnych konsekwencji w postaci szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa – mówi Natalia Skowrońska z OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon. Ponadto spółka odnotowuje obecnie znaczny wzrost sprzedaży, a to rzutuje na wzmożoną pracę w magazynach na terenie naszego kraju.
 
Wyrażamy ogromne zatroskanie o zdrowie i życie pracowników Amazona, ich rodzin, znajomych oraz mieszkańców miast i wsi, z których pochodzą. Jak powszechnie wiadomo, służba zdrowia w Polsce nie jest przygotowana na leczenie dużej ilości potencjalnych pacjentów cierpiących na skutki COVID-19. Dlatego na pierwszym miejscy należy postawić działania profilaktyczne i zapobiegające zarażeniom. 

Pisma otrzymali: Łukasz Mikołajczyk (Wojewoda Wielkopolski), Jarosław Obremski (Wojewoda Dolnośląski), Jarosław Wieczorek (Wojewoda Śląski), Tobiasz Adam Bocheński (Wojewoda Łódzki), Tomasz Hinc (Wojewoda Zachodniopomorski)
 
Komisja Międzyzakładowa
OZZ Inicjatywa Pracownicza przy
Amazon Fulfillment Poland Sp. z o. o.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.