EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Poznań: Miasto wspiera wyzysk?

Poznań: Miasto wspiera wyzysk?

W czwartek (11.08.2016 r.) Poznańska Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pod Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych akcję informacyjną w sprawie niewypłaconych wynagrodzeń przez firmę ochroniarską TG Security. W jej trakcie rozdano kilkaset ulotek. W krótkim czasie przeprowadziliśmy także szereg rozmów z przechodniami, którzy solidaryzowali się z poszkodowanymi pracownikami, informując nas o podobnych sytuacjach, których byli świadkami. Pokazuje to skale wyzysku stosowanego przez firmy ochroniarskie.

Jeden z pracowników, pan Włodzisław, został wydelegowany przez firmę ochroniarską TG Security do pracy na Kaszubach, gdzie pilnował rurociągu. Mieszkał w przyczepie campingowej. Nie miał prądu. Jedynym sprzętem do ogrzewania i gotowania, jaki posiadał była butla gazowa i palnik. Nie otrzymał wynagrodzenia za rok pracy. Wygrał sprawę w sądzie cywilnym, ale i tak nie może odzyskać pieniędzy, nawet poprzez komornika. Formalnie spółka ogłosiła upadłość, choć realnie wciąż działa.

Pani Małgorzata pracowała w TG Security bez przerwy po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Po kilku godzinnym odpoczynku ponownie wzywano ją do pracy, gdzie nie miała dostępu do WC, ciepłych napojów, prądu. Ostatecznie nie wypłacono jej wynagrodzenia. Złożyła skargę do PIP, ale firma nie dostarczyła Inspekcji żadnych dokumentów umożliwiających kontrolę.

W TG Security Ochrona Osób i Mienia pracuje się nawet 400 godzin w miesiącu, w ciężkich warunkach: często nie ma dostępu do WC, ciepłych napojów, możliwości odpoczynku. Zdarzało się, że pracownicy byli całkowicie pozbawieni światła, nie posiadając nawet latarek. Jednocześnie firma opóźnia wypłaty wynagrodzeń o długie miesiące lub nie płaci ich wcale.

W jaki sposób TG Security Ochrona Osób i Mienia wciąż znajduje pracowników?

Rekrutują ich m.in. spośród mieszkańców hostelów dla bezdomnych. W procederze tym pomagają miejscy urzędnicy, którzy mają za zadanie aktywizować długotrwale bezrobotnych. W tym celu wywierają na nich presję, żeby zatrudniali się min. w TG Security. Z tego właśnie powodu akcja informacyjna zorganizowana była pod siedzibą jednostki Urzędu Miasta, zajmującej się sprawami społecznymi. Dla miasta i instytucji z nim związanych, nie ma znaczenia, w jakich warunkach bezdomni będą pracować i czy kiedykolwiek otrzymają za to wynagrodzenie. Nie ważne, czy miasto oferuje potrzebującym realne wsparcie, liczą się jedynie wskaźniki potwierdzające realizację projektu - skierowanie bezrobotnej osoby do pracy. Byle jakiej.

Nie po raz pierwszy spotykamy się z takimi praktykami. Podobnie jest w przypadku przetargów ogłaszanych przez instytucje publiczne, wygrywanych przez spółki wydmuszki niepłacące pracownikom wynagrodzeń i oferujące najgorsze warunki pracy.

Sprzeciwiamy się polityce władz publicznych, która umożliwia wyzysk i oszukiwanie najuboższych. Do zadań władz Miasta Poznania należy realizacja polityki w zakresie przeciwdziałania bezrobociu i nadzór nad Powiatowym Urzędem Pracy. Zlecają one szereg zadań organizacjom zajmującym się pomocą społeczną, od których wymagają rezultatów, nie oglądając się jednak na skutki społeczne. Nie akceptujemy takiej sytuacji.

Żądamy, aby naczelną zasadą Urzędu Miasta, przy wszelkiego typu przetargach czy współpracy z różnymi firmami, była gwarancja warunków pracy i płacy zgodnych z Kodeksem Pracy i innymi przepisami. Co więcej, instytucje publiczne nie tylko powinny domagać się od podwykonawców minimalnych standardów, ale np. poprzez klauzule społeczne, stanowić przykład i promować godne i korzystniejsze dla pracowników i pracownic warunki pracy i płacy.

Miasto powinno promować i wspierać wysokie standardy zatrudnienia, a nie oszustwa, wyzysk i wykorzystywanie najgorzej uposażonych mieszkańców.

Więcej zdjęc: Głos Wielkopolski, Gazeta Wyborcza Poznań

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.