EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Wybory przedstawicela załogi do prac z zarządzie H. Cegielski Poznań

Od kwietnia 2003 roku zarząd zakładów Cegielskiego znowu zdecydował się (podobnie jak w 2002 roku) na obniżenie załodze pensji (o 10-20%). Mówi się o groźbie zwolnień ok. 200 pracowników. W związku z tą sytuacją Inicjatywa Pracownicza - Federacja Anarchistyczna i Solidarność'80 organizują rozdawanie ulotek pod bramami HCP (pierwsze odbyło się 24 kwietnia '03). Solidarność'80 weszła w spór zbiorowy z Zarządem HCP i zagroziła referendum strajkowym.

 Wyczuwa się wzrost niezadowolenia wśród pracowników HCP, czego dowodem jest wybór na przedstawiciela załogi w zarządzie HCP Marcela Szarego, utożsamianego z radykalną linią związkową nie zgadzającą się na żadne ustępstwa wobec władz spółki. Marcel Szary jest też kojarzony jednoznacznie z ruchem anarchistycznym i za każdym razem publicznie deklaruje nierozerwalność działań Solidarności'80 przy HCP z Inicjatywą Pracowniczą - Federacją Anarchistyczną.

W głosowaniu 10 kwietnia 2003 r. Marcel zdobył 53% głosów przy 60% frekwencji załogi Cegielskiego - wygrał w pierwszej turze. Następny w kolejności kontrkandydat z Solidarności zdobył zaledwie 14% głosów. To był cios dla Zarządu i dużych central związkowych. Teraz wspólnie (Solidarność'80 i Federacja Anarchistyczna) opracowywany jest plan wykorzystania udziału Marcela w Zarządzie dla wprowadzenia, uzgodnionej z robotnikami, formy bezpośredniej demokracji pracowniczej w Cegielskim.

Cały czas trwa współpraca z robotnikami w HCP. Regularnie raz, dwa razy w miesiącu odbywają się spotkania w HCP, w których udział biorą przedstawiciele także innych zakładów pracy na przykład salowe z firmy Impel i Bresco, pracownicy Sulzer Chemtech i Energo-Centrum. Niektórzy robotnicy - z którymi współpracujemy od roku - zapisali się do ACK; logistycznie też pomagają Federacji Anarchistycznej przy organizacji innych protestów (np. antywojennych). Podejmowane są też próby stworzenia szerszego, towarzyskiego "gruntu" współpracy FA z robotnikami: regularnie do zakładów, z którymi mamy kontakt dostarczana jest literatura anarchistyczna i wolnościowa, organizowane są wspólne imprezy kulturalne (Mikołajki dla dzieci, występ Teatru Ósmego Dnia, wystawa fotograficzna poświęcona wspólnej walce itd.) czy sportowe (rozpoczęto wspólne mecze piłki nożnej).

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.