EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

CGT, CNT, SO - Wybieramy walkę, 3 października wszyscy na strajk!

3 października - wszyscy na strajk!
3 października - wszyscy na strajk!

Poniżej publikujemy stanowisko ws. strajku generalnego w Katalonii podpisane przez związki zawodowe CGTCNTSolidaridad Obera oraz działające w Katalonii organizacje anarchistyczne.

Związki zawodowe, organizacje i grupy, które podpisały się pod tym apelem chcą przekazać wszystkim pracownikom i pracownicom oraz klasom ludowym nasze stanowisko ws. wydarzeń, które w ostatnich dniach miały miejsce na ulicach naszych miast i wsi.

Przez ostatnie kilka lat byliśmy świadkami w jaki sposób wzrost napięcia w historycznym konflikcie [pomiędzy rządem w Madrycie a władzami Katalonii – przyp. tłum.] był wykorzystywany do odbierania ludziom ich podstawowych praw. Wywodzimy się z politycznej i związkowej tradycji, która zawsze była po stronie praw i wolności klas uciskanych oraz wychodziła na ulice zawsze, gdy było to konieczne aby wyrwać rządzącym wszystko czego potrzebowaliśmy aby walczyć o naszą przyszłość i teraźniejszość.

Jako członkowie i członkinie katalońskich ruchów wolnościowych, społecznych i pracowniczych  będziemy zawsze bronić prawa do samostanowienia narodów i ludzi – zaczynając od naszego własnego prawa do samostanowienia. Uznajemy to za podstawową zasadę konfederalizmu i warunek konieczny wspólnego życia w warunkach równości. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że pełne wyzwolenie nie jest możliwe bez uprzedniego usunięcia kapitalistycznej struktury gospodarczej. Tak długo, jak się to nie stanie, warunki życia klasy pracującej będą ciągle zależne od hiszpańskiej i katalońskiej oligarchii, które zawsze idą ręka w rękę jeśli chodzi o narzucanie reform prawa pracy i cięcia wydatków socjalnych.

Chcemy także zwrócić uwagę na militaryzację i represje, których doświadczamy ze strony rządu hiszpańskiego, który pokazuje swoją najbardziej autorytarną twarz i nie cofa się przed niczym. Zawsze występowaliśmy przeciwko tym, którzy militaryzowali Katalonię (i każdy inny region) dążąc do zwalczenia protestów społecznych i dążeń do wyzwolenia społecznego.

Jesteśmy przeciwko państwowym represjom ponieważ sami i same wielokrotnie ich doświadczaliśmy na ulicach i w naszych miejscach pracy. Dlatego zwracamy także uwagę na represyjną naturę katalońskiego Generalitat [lokalny rząd – przyp. tłum.], który przez ostatnie lata ścigał, bił, aresztował i więził wszystkich tych, którzy nie chcieli odwracać wzroku od łamania praw człowieka i praw obywatelskich. Nie zapomnimy tego, jak Mossos d’Escquadra [katalońska policja – przyp. tłum.] rozbijała nasze protesty na Placa Catalunya, jak zatrzymywali członków i członkinie związków zawodowych, jak atakowali nasze demonstracje przeciwko cięciom socjalnym, jak urządzali nocne rajdy i zatrzymania podczas takich operacji jak Pandora [masowe aresztowania członków i członkiń organizacji anarchistycznych w 2014 r.] czy tego jak zdarzały się przypadki okaleczenia lub śmierci osób zatrzymanych. Konsekwentnie nie pozwolimy nikomu na odebranie tego co nasze – nieważne pod jaką flagą będzie chciał to zrobić.

Dla nas, samostanowienie i wyzwolenie naszych miast, miasteczek i wsi nie może się ograniczać tylko do określonego terytorium. Kolektywna wolność nie jest możliwa bez stanowczych działań ludu, pracowników i pracownic, którzy konfrontują się z elitami politycznymi utrzymującymi opresyjne struktury – te struktury są także obecne w tzw. katalońskim ruchu niepodległościowym. Samostanowienie i wyzwolenie będą możliwe tylko poprzez buntownicze działania opresjonowaych, którzy i które dostrzegą w nich możliwość poprawy swoich warunków bytowych. Nacjonalizacja środków produkcji i bogactwa, zniesienie wszystkich form opresji (takich jak hetero-patriarchat) i ich struktur władzy, najszersza możliwa wolność wyboru i partycypacji poprzez akcję bezpośrednią i samorządność – są tym, co uczyni nas naprawdę wolnymi.

Dlatego też wierzymy, że zmiana społeczna może nastąpić gdy ludzie tworzą wspólnie polityczny i klasowy podmiot. Dlatego z radością witamy rozwój oddolnych organizacji i stosowanie taktyki nieposłuszeństwa w obecnym, autorytarnym kontekście. Mamy nadzieję, że ta postawa nieposłuszeństwa wyjdzie ponad obecną sytuację i zostanie zastosowana przeciwko każdej niesprawiedliwości, której możemy doświadczyć we wszystkich aspektach naszego życia.

Ze wszystkich tych powodów wzywamy katalońskich pracowników i pracownice do udziału w demonstracjach, mobilizacjach i protestach w obronie naszych praw i wolności, a szczególnie do udziału w strajku generalnym we wtorek 3 października. Ponieważ duch buntu, który od dawna jest obecny w tej części świata, nie zniknie tak łatwo i ponieważ jesteśmy klasą pracującą i chcemy decydować o wszystkim – z tych powodów musimy wyjść na ulice. To czas na naszą walkę!

Lista sygnatariuszy i sygnatariuszek:

• CGT Catalunya

• Negres Tempestes

• Embat, libertarian organization of Catalunya

• Heura Negra, libertarian assembly of Vallcarca

• CNT Catalunya i Balears

• Oca Negra, libertarian assenbly of Clot-Camp de l’Arp

• Solidaritat Obrera

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.