EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Strajk rosyjskich kurierów

Strajk rosyjskich kurierów

Ponad rok temu na stronie Inicjatywy Pracowniczej opublikowaliśmy dwa materiały dotyczące protestów kurierów rowerowych w Londynie i w Polsce. Strajki kurierów trwają od ponad dwóch lat także w Moskwie.

Ostatnio, w wyniku nałożonych na Rosję sankcji (wskutek agresji na Ukrainę), dochody moskiewskich pracowników Yandex.Food i Delivery Club dostarczających jedzenie, spadły. Należy to łączyć z odejściem McDonalda i innych fast foodów z tego kraju. Od 21 kwietnia br. kurierom zmieniono warunki wynagradzania. Zaczęli otrzymywać o 15–20% mniej za tę samą pracę. Stało się to bezpośrednim powodem podjęcia protestu z żądaniem przywrócenia poprzedniego systemu stawek.

25 kwietnia, trzeciego dnia spontanicznego strajku kurierów w Moskwie, siły bezpieczeństwa wtargnęły do mieszkania Kirilla Ukrainceva, przewodniczącego związku zawodowego „Kurier”, związanego z lewicowym i antyputyniowskim środowiskiem politycznym. Policja wywróciła całe mieszkanie do góry nogami, skonfiskowała laptopy i telefony Kirilla i członków jego rodziny.

Działacz został oskarżony o nielegalne organizowanie zgromadzeń. Grozi mu nawet do 5 lat więzienia. 27 kwietnia Sąd Rejonowy w Moskwie zadecydował o areszcie do dnia 25 czerwca. Następnie w czerwcu podczas procesu za zamkniętymi drzwiami, przedłożono areszt o kolejny miesiąc.

Niezależny związek zawodowy kurierów działa od 2020 roku, kiedy to przeprowadzono z powodzeniem pierwsze akcje protestacyjne, m.in. odzyskano wynagrodzenia pracowników o łącznej wartości 9 mln rubli (tj. około pół miliona zł licząc po kursie z 2020 roku). Wśród pracowników dowożących jedzenie dużą część stanowią migranci. Już wówczas związek zawodowy stał się też celem ataków. Funkcjonariusze pobili działacza Saida Šamhalova.

Związek zawodowy kurierów uważa, że władze i korporacje chcą przerzucić wszystkie trudy narastającego kryzysu gospodarczego na barki pracowników. "Obserwujemy masowe zwolnienia, wysyłanie pracowników na urlopy i spadające dochody. W najbliższych miesiącach sytuacja będzie się tylko pogarszać i eskalować. Ludzie będą się organizować i strajkować, żądając wyższych płac lub broniąc samego prawa do pracy".

Kurier 3 kirill

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.