EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Stop cenzurze! Przywrócić do pracy Annę Kucharzyk!

Stop cenzurze! Przywrócić do pracy Annę Kucharzyk!


W dniu 14.12.2014 na wrocławskim lotnisku odbył się protest przeciwko cenzurowaniu działalności związkowej. Po tym jak Inicjatywa Pracownicza podjęła walkę w obronie Anny Kucharzyk, byłej pracownicy sklepu Aelia Polska Sp. z o.o., zarząd firmy pozwał związek do sądu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych. Sąd okręgowy w Poznaniu, który rozpatruje tę sprawę, zakazał do momentu ogłoszenia wyroku, m.in. publikacji informacji na temat wyzysku, zastraszania i represjonowania pracownic i związkowczyń w sklepach Aelia, a także organizowania pikiet podejmujących te kwestie. Anna Kucharzyk została według nas nielegalnie zwolniona za działalność związkową (sprawa jest obecnie w sądzie pracy) i nikt nie może nas uciszać, kiedy przeciwko temu protestujemy.

Protest na wrocławskim lotnisku był częścią ogólnopolskiej kampanii przeciwko cenzurowaniu działalności związkowej. W pokojowej demonstracji wzięło udział kilkanaście osób. Zgromadzeni skandowali hasła "Dość łamania praw pracowniczych!" czy "Dość represji za działalność związkową". Podobne hasła znalazły się na transparentach i na bannerze, który został rozwinięty w hali odlotów lotniska. W trakcie demonstracji rozdawano ulotki informujące o sytuacji pracowników i pracownic sklepów sieci Aelia, a także o postanowieniu sądu cywilnego wymierzonemu w działalność związkową.

Protestujący wyrażali swoje oburzenie na obecną sytuację prawną, w której sprawy ściśle związne ze stosunkami pracy oraz wolnościami związkowymi są rozpatrywane przez sąd cywilny. Są to bezprecedensowe posunięcia w Polsce, które przyszły do nas jako praktyki międzynarodowych korporacji i mają na celu utrudnianie i zwalczanie społecznych, i związkowych działań (tzw. union busting).

Protest został zakończony dopiero w momencie interwencji Straży Granicznej, która od początku usiłowała skłonić demonstrujących do opuszczenia terenu lotniska. W momencie, gdy jeden ze strażników usiłował przy użyciu przemocy odebrać megafon jednej z osób, protestujący podjęli decyzję o zakończeniu akcji. Strażnicy wezwali policję i powołując się na regulamin lotniska zmusili osoby fotografujące wydarzenie do usunięcia wszystkich zdjęć. Poruszeni tą "lekcją demokracji" pasażerowie przesłali nam zdjęcia, które sami wykonali.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.