EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Akcje przeciwko cenzurze - podsumowanie

Pikieta na Lotnisku Chopina w Warszawie
Pikieta na Lotnisku Chopina w Warszawie

W odpowiedzi na nasze wezwanie, w ubiegłym tygodniu w kraju i zagranicą odbyły się akcje protestacyjne w ramach ogólnopolskiej kampanii przeciwko cenzurowaniu działalności związkowej oraz za przywróceniem do pracy zwolnionej przewodniczącej komisji zakładowej w Aelia Polska sp. z o.o.

 

4 grudnia francuski związek pracowników i pracownic sektora usług SUD Commerces et Services wspólnie z delegacją niemieckiego Ver.Di przeprowadził akcję solidarnościową w siedzibie Lagardere Serices (korporacji w skład której wchodzi m.in. Aelia) - akcja miała na celu wsparcie trwającego strajku personelu sklepów na lotnisku we Frankfurcie oraz poparcie dla OZZ IP i postulatu przywrócenia do pracy Anny Kucharzyk.

Dzień później przed Sądem Okręgowym w Poznaniu, który w trybie tzw. „zabezpieczenia roszczenia ochrony dóbr osobistych” zakazał związkowi m.in. publikowania w środkach masowego przekazu materiałów zawierających hasła dotyczące wyzysku oraz represjonowania za działalność związkową i zastraszania pracowników w sklepach Aelia, odbył się milczący protest zorganizowany przez Poznańską Komisję Międzyzakładową naszego związku.

6 grudnia przed halą odlotów warszawskiego Lotniska Chopina zgromadziło się ponad 40 osób, które wysłuchały postanowień sądu oraz obejrzały inscenizację sztuki Bertolda Brechta „Ten, który mówi tak, ten, który mówi nie” w wykonaniu Warszawskiego Teatru Rewolucyjnego. Zgromadzeni wokół transparentu z hasłem: „Dość represji za działalność związkową” wznosili hasła „Stop cenzurze” oraz „Wolne związki zawodowe”. W międzyczasie część osób weszła do hali odlotów, żeby rozdać wśród podróżnych i personelu ulotki informujące o proteście.

Kolejnym miastem, w którym miała miejsce akcja protestacyjna był Kraków. Przed sklepem Aelii na lotnisku w podkrakowskich Balicach członkinie i członkowie lokalnej komisji środowiskowej rozwinęli transparent i rozdawali dwujęzyczne ulotki pod hasłem „Nie wolno nam mówić, że AELIA wyzyskuje”.

Niestety i tym razem nie obyło się bez szykan ze strony organów państwa:
w Warszawie, pomimo tłumaczenia, że związek złożył zażalenie na postanowienie poznańskiego sądu, po godzinie od rozpoczęcia pikiety policja uznała akcję za nielegalną i rozwiązała zgromadzenie.
Z kolei podczas pikiety na lotnisku w Katowicach - Pyrzowicach przybyli funkcjonariusze uznali, iż rozdawanie ulotek oraz odczytywanie oświadczenia Inicjatywy Pracowniczej jest działalnością reklamową i akwizycyjną, która bez zgody Zarządy Lotniska jest, w myśl regulaminu, zabroniona. Osoby zebrane powoływały się na prawo do organizowania zgromadzeń, wyrażania krytycznych opinii oraz wolności słowa, jednak funkcjonariusze policji nakazali rozejść się w ciągu 5 minut grożąc absurdalną karą 5 tys. złotych. Wielokrotnie zadawali pytanie o cel całej akcji, gdy zaś podano im ulotkę stwierdzili, iż jest na niej zbyt dużo tekstu i nikt tego nie będzie czytał. Jeden z policjantów z uśmiechem przyznał, że „nie zna się na tych wszystkich przepisach, jego obowiązuje jeden kodeks, dlatego nie będzie się z nami kłócił gdyż sam nie wie dlaczego tu jest”. Pozostali funkcjonariusze nie byli już tak skorzy do uśmiechu, i gdy mimo upływu ponad godziny, zgromadzeni nie chcieli przerwać pikiety, kazali im w końcu „wypieprzać”.

Mimo represyjnych działań policji oraz prób cenzurowania naszej działalności przez Aelię i sprzyjający jej interesom sąd, będziemy kontynuować nasze działania na rzecz poprawy warunków pracy w Aelia Polska i innych zakładach pracy (najbliższa pikieta odbędzie się 14 grudnia we Wrocławiu).


„Uderzenie w jednego lub jedną z nas przyjmujemy jako uderzenie we wszystkich!”


OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.