EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Webinarium: Przeciwko cięciom w sektorze publicznym (video)

Webinarium: Przeciwko cięciom w sektorze publicznym (video)

26 kwietnia na profilu Facebookowym Inicjatywy Pracowniczej odbyło sie webinarium "Przeciwko cięciom w sektorze publicznym". Poniżej prezentujemy zapis video dyskusji oraz tekst wprowadzający wraz z sylwetkami panelistów/ek.

Przepisy wprowadzone w ramach tzw. „Tarczy 2.0” pozwalają na redukcję zatrudnienia i obniżanie wynagrodzeń w służbie cywilnej. Oznacza to cięcia w państwowych instytucjach jak np. Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Weterynaryjna czy Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska.

Rolą służby cywilnej jest stałe wsparcie państwa przez wysoko wykwalifikowanych pracowników. Rotacja pracowników i pracownic sprawi, że nie będzie to możliwe. Państwo, w którym zatrudnienie urzędników nie będzie stabilne nie poradzi sobie w nadchodzącym kryzysie, który zdestabilizuje prawie cały sektor prywatny.

Cięcia będą miały również drastyczne skutki dla gospodarki. Zwolnienia i spadki wynagrodzeń doprowadzą do znacznego spadku dochodów gospodarstw domowych urzędników i urzędniczek - to bezpośrednio przełoży się na popyt w całej gospodarce.

Odwieszając „lockdown” rząd z jednej strony mówi o „odmrażaniu gospodarki” wciąż narażając życie i zdrowie pracowników prywatnych przedsiębiorstw, które nie zajmują się dostarczaniu towarów i usług pierwszej potrzeby. Z drugiej strony, przeprowadzając zwolnienia w służbie cywilnej ogranicza siły przerobowe państwa, które organizuje życie publiczne. Takie działania ograniczają możliwość odbicia się od recesji.

Paneliści:
Jakub Gołaś - doktor nauk prawnych z Zakładu Prawa Pracy i Prawa Socjalnego Wydział Prawa i Administracji UAM Poznań. Autor monografii: „Granice wolności związkowych w polskim systemie prawnym”

Karol Muszyński - doktor nauk prawnych w zakresie socjologii prawa z Katholieke Universiteit Leuven. Autor monografii „Polityka regulacji zatrudnienia w Polsce. Kryzys ekonomiczny a destandaryzacja stosunków pracy”. Członek Zarządu Fundacji Kaleckiego

Katarzyna Rakowska - doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, członkini OZZ Inicjatywa Pracownicza

Michał Sobol - członek Komisji Krajowej i grupy ds. prawnych OZZ Inicjatywa Pracownicza

Paweł Umiński - doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Nauk Ekonomicznych Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Specjalista m.in. z zakresu: makroekonomii, ekonomii postkeynesowskiej i nowoczesnej teorii monetarnej. Członek Rady Fundacji im. Edwarda Lipińskiego

Anna Zachorowska-Mazurkiewicz - doktor habilitowana nauk ekonomicznych na Katedrze Ekonomii i Innowacji WZiKS Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka monografii: „Praca kobiet w teorii ekonomii – perspektywa ekonomii głównego nurtu i ekonomii feministycznej”. Specjalistka m.in z zakresu: rynku pracy i nierówności społecznych i ekonomicznych.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.